REKLAM ALANI

REKLAM ALANI

3 Ocak 2010 Pazar

PERRE ANTİK KENTİ YA DA PİRİN MAĞARALARIAdıyaman il merkezinin 5 Km kadar kuzeyinde yer alan  Antik PERRE kentinin erken Roma dönemine ait nekropol ( mezarlık alan ) Pirin köyünün yakınındaki karadağın yamaçları üzerine yayılan bu nekropolde 208 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Yöre halkının Pirin mağaraları olarak adlandırdığı bu mezarlar kayalara oyularak yapılmıştır. Bugünkü Pirin köyüne adını veren Antik PERRE kentinin kuruluşu, kaynaklara göre Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Ancak bu kentin Kommagene döneminde yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Roma döneminde bölgenin en büyük şehirleri arasında yer alır. Daha sonra Bizans yerleşim yeri olarak görülen şehirde ayakta kalan ve kullanılan Roma çeşmesi ve surlarının bir kısmı ayaktadır.
Şu an pek bir bakım ve koruma olmamasına rağmen günümüz şartlarında gelen turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.İyi bir tanıtım ve düzenleme ile Pirin Mağaraları’nın Kapodokya’dan daha fazla ilgi çekeceği düşünülmektedir.

Define arayıcılarının oldukça tahrip ettiği pirin mağaraları koruma altına alınarak, turizme yönelik gerekli düzenlemelerin  yapılmasını umuyoruz.
Her gidişimizde  bir parçasının daha tahrip olduğunu fark ettiğimiz pirin mağaraları, turizmin bacasız  sanayi olduğunu  tam olarak ispatlayacak güzelliktedir.
Tarihi dokuya zarar vermeden yapılacak olan bir düzenleme ile etrafı daha  bir temiz ve  düzenli olacak gelecek turist gruplarınında  rahat etmeleri sağlanacaktır.Bir turizm sezonunda yaklaşık olarak  400.000 turistin geldiği söylenildiğine göre Adıyaman'a gelen  turistlerde mutlaka burayı gezdiğinden dolayı  iyi bir düzenlemeyi hak ediyor demektir.
Ben buralarda yapılacak olan iyi bir düzenleme ile  çok sayıda turistin  memnun olarak Adıyaman'dan  ayrılacağını umuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder